Skip to main content

22. Nemzetközi Színháztudományi Konferencia

2021. december 16-17.   FELHÍVÁS


2021.  december 16-17. - Marosvásárhely, Románia

A Nemzetközi Színháztudományi Konferencia XXII ik kiadása

 

MŰVÉSZETEK ÉS ELTÖRLÉSKULTÚRA

 

FELHÍVÁS

 

Az eltörléskultúra („cancel culture“) abból a törekvésből született, hogy eltörölje a múlt igazságtalanságait vagy a jelen megkérdőjelezhető diszkurzusait, gesztusait. Úgy tűnik, hogy ez a kezdeményezés jelenleg egyre élesebb vitákat gerjeszt. Akár az emberi jogok védelméről, akár a nők, a nem-fehér népesség vagy a szexuális kisebbségek jogairól van szó, az álláspontok határozottak és néha kibékíthetetlennek tűnnek. Egyes személyek, műalkotások vagy egy társadalmi csoport eltörlését célozva, a cancel culture a virtuális térben és leginkább a közösségi médiában találta meg cselekvési lehetőségeit. A folyamathoz csatlakoztak a nagy médiatrösztök is, valamint mindazok a cégek vagy szervezetek, amelyek érzékenyek a ma már senki által sem elhanyagolható jelenségekre. A kultúra és a művészetek általában nem maradnak távol a társadalmi igazságtételt célzó akcióktól és igényektől. Ez az igazságtétel ma a törvényes igazságügyi intézményeken kívül zajlik és társadalmi hatása messze felülmúlja a bírósági döntések erejét. Szinte naponta találkozunk a napilapok címoldalán és a tévécsatornák szalagcímeiben azzal, hogy kulturális személyiségeket, írókat vagy nemzetközi hírnevű professzorokat távolítanak el a nyilvános térből (más szóval: eltörölnek), azzal az indoklással, hogy kijelentéseik másokra (általában egy kisebbségre) nézve sértőek. A jelentés ferdítésével az előadóművészetekből kölcsönözve a kifejezést – törölni egy előadást a műsorból – az eltörléskultúra különbnél-különb ideológiai és egyben ontológiai jelentéseket tömörít magába, miközben valóságos társadalmi gyakorlattá válik.

 

Konferenciánk a következő kérdésekre keres válaszokat:

  • Van az eltörléskultúrának történelme vagy a poszt-igazság társadalmának „terméke”?
  • Az eltörléskultúrával szembesülve a művészetek meg tudnak felelni az emberi szolidaritás követelményeinek vagy inkább egy elszigetelődési folyamatba illeszkednek?
  • Milyen következményei vannak az eltörléskultúrának az esztétika és a művészet területén?
  • Hol vannak a szólásszabadság azon határai, amelyekre az eltörléskultúra védőinek „túlkapásait” számon kérve hivatkoznak egyesek?
  • Létezik-e az önvédelem joga azok számára, akiket megvádolnak, hogy vélhetően a mások létét vagy jogait sértő szavakat (mondatokat) „mondtak ki” vagy ilyen módon sértő műalkotásokat javasoltak?

 

A konferenciára oktatók, egyetemi hallgatók, művészek, antropológusok és mindazok jelentkezését várjuk, akiket érdekel a témával kapcsolatos párbeszéd. Kérjük, küldjék el dolgozatuk rövid (maximum 400 szavas) kivonatát román, magyar angol vagy francia nyelven, valamint a szerzők intézményi hovatartozásának leírását e-mailben (Microsoft Word kompatibilis formában) a következő kapcsolattartókhoz: Sorin Crișan, email: si_crisan@yahoo.com és Balási András, email: balasi.andras1@gmail.com 2021. december 3-ig. A tudományos bizottság december 10. előtt közli a részvételre vonatkozó döntéseit. A peer-review rendszerben elfogadott dolgozatok közlésre kerülnek a nemzetközi adatbázisokban jegyzett Symbolon folyóiratban (a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem kulturális és színházi tanulmányokat közlő akadémiai kiadványában).