Skip to main content

FELHÍVÁS - XXIII. Nemzetközi Színháztudományi Konferencia

60 év párbeszéd és művészi teljesítmény Marosvásárhely színházi életében


XXIII. Nemzetközi Színháztudományi Konferencia

Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem, 2022. december 9-10, Marosvásárhely, Románia

FELHÍVÁS

60 év párbeszéd és művészi teljesítmény Marosvásárhely színházi életében

A művészet egyedi és helyi. Karl Ove Knausgård kijelentése egyrészt minden művészi gesztus különleges és összehasonlíthatalan jellegére vonatkozik. Másrészt a fent idézett szavak egy bizonyos művészi rezgés születési helyének egyediségéről és jellegzetességéről is szólnak. 1962 különleges jelentőségű év a marosvásárhelyi színházi életben. 1962 októberében nyílik meg a Szentgyörgyi István Színművészeti Intézet Stúdió Színháza. Alig egy hónappal azután, pontosabban november 10-én, a Kultúrpalota színpadán, Dorel Dorian Ha majd kérdeznek (Dacă vei fi întrebat) című drámájából, Mihai Raicu rendezésében bemutatott előadás a Marosvásárhelyi Állami Színház román tagozatának megalapítását jelzi. Az azóta eltelt hatvan év alatt a marosvásárhelyi színházi közeg különféle művészi megnyilvánulásokat gerjesztett, melyek hol az egyedit, hol a különlegest keresték és gyakran a kulturák közötti párbeszéd formájában egyesültek.

Konferenciánk arra szeretné felhívni a résztvevőket, hogy a színház, és kiemelten a marosvásárhelyi színház utóbbi hatvan évtizedének egyedi és helyi jellegéről elmélkedjenek: Hogyan fejlődött a Marosvásárhelyi Állami (később Nemzeti) Színház román tagozatának színházi diszkurzusa és miben áll egyedi, sajátos jellege? Milyen mértékben és milyen módon hatott a Szentgyörgyi István Színművészeti Intézet Stúdió Színházának létrehozása a művészi megközelítések változására? Milyen mértékben és milyen módon hat általában az egyetemi színjátszás és az egyetemhez tartozó stúdiószínház arra a közösségre amelyben működik? Miben áll a Szentgyörgyi István Színművészeti Intézet sajátos jellege? Kik voltak a két színpad fontos személyiségei? A két színpadon született előadások közül melyek eredményeztek újító művészi megközelítéseket? Milyen marosvásárhelyi színházi kezdeményezések helyezték előtérbe a kultúrák közötti párbeszédet? Melyek lennének a marovásárhelyi színház egyedi, helyi jellegének irányvonalai? 

Konferenciánkra olyan kutatók, kultúrával foglalkozó szakemberek, oktatók, egyetemi hallgatók, művészek, antropológusok jelentkezését várjuk, akik úgy érzik, hogy be tudnak kapcsolódni a témáról szóló beszélgetésbe. A dolgozatok (maximum 400 szavas) összefoglalóját, valamint a szerzők rövid szakmai rezüméjét román, magyar, angol vagy francia nyelven, e-mailben  várjuk (Microsoft Word kompatibilis formában), a conferinta.uat.2022@gmail.com és conference@uat.ro címekre, 2022. október 23-ig. A konferencia különböző szekcióinak nyelve magyar, román, angol és francia lesz. A tudományos bizottság 2022. november 10-ig dönt a jelentkezések elfogadásáról. A peer-review rendszerben elfogadott dolgozatokat közli a Symbolon folyóirat.  A tudományos folyóiratot a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem által működtetett UArtPress kiadó adja ki, nyomtatott (ISSN 1582-327X) és online formában is (ISSN 2344-4460), 2000-től kezdődően. A Symbolon peer review rendszerben lektorált recenziókat, cikkeket, tanulmányokat közöl, a színház és előadóművészetek, filmművészet, média és zene tudományköreiből, a multi- és interdiszciplináris kutatást támogatva. CEEOL, Index Copernicus, Google Scholar, ERIC+ besorolással és a romániai tudományos hatóság (CNCS) B kategóriájú minősítésével rendelkezik.

Szerkesztési tudnivalók: http://uartpress.ro/journals/index.php/symbolon/guidelins_for_authors.