Tanárképző Záróvizsga (I. modul)
A didaktikai portfolió összeállításának a pedagógia modul utolsó szemeszterében az a célja, hogy integrálja a különböző tantárgyak keretében szerzett ismereteket, a pedagógiai gyakorlat során szerzett tapasztalatokat és képességeket. A tantárgy másodlagos célja a további szakmai fejlődés megalapozása a kutatási eredmények értelmezési és alkalmazási képességének fejlesztésével, valamint a kutatást és gyakorlati alkalmazást egyesítő szemlélet kialakításával.
A didaktikai portfolió tartalma:
A hallgatók a szakmódszertanos vagy a 6. félévben pedagógiai tárgyakat (IAC, tanulásszervezés) oktató tanárok útmutatásával állítják össze a didaktikai portfoliót. Fontos, hogy a feladatok adaptációjában minden szemináriumvezető vegye figyelembe a szakterület jellegét.
A vizsga formája:
a) a portfólió leadása (lásd a portfólió elkészítésének követelményeit az I. pontban)
b) a portfólió megvédése (lásd a védés követelményei a II. pontban)
I. A portfolió tartalma és kidolgozásának követelményei:
1. A leadott portfolióban 3 kidolgozott téma, feladat anyaga szerepel. Az alábbiakban
felsorolt témák közül 3 kötelezően választandó.
2. A portfolió önértékelése (1−2 oldal):
a. A portfolió tartalomjegyzékének elkészítése;
b. A portfolió elkészítésében felmerült nehézségek, problémák;
c. A portfolió elkészítése során szerzett készségek, ismeretek;
d. Megjegyzések, javaslatok;
e. Javasolt jegy (önértékelés).
3. További értékelési szempontok:
• Logikus érvelés;
• Strukturált felépítés;
• Kritikus szemlélet;
• Kreatív ötletek;
• Korszerű megközelítés;
• Bibliográfiai források jelölése;
• Nyelvi igényesség.
• Formázás: A4, TimesNewRomán 12 pont, 1.5-ös sorköz, margó-2cm
II. A portfólió megvédése:
A vizsga valamelyik elkészített feladat bemutatásából áll. A vizsgán a bemutatást és a portfolió (írásbeli és szóbeli) önértékelését pontozzuk. Csak akkor zárjuk le a diákot, ha a vizsgán átmenő jegyet szerzett.
Értékelés:
Minden feladatot külön értékelünk (0–10). A végső jegy a 3 feladat és a védésen kapott jegy átlaga.
Ajánlott tematika:
- Magyarázó esszé a következő témában: A szakterület helye, szerepe, jelentősége az oktatásban – aktualitások és perspetívák (4 oldal).
- A hatékony tanárról alkotott képe – hasonlítsa össze a pedagógiai modul elején körvonalazódott és a modul végén kialakuló elképzeléseit! (3–4 oldal)
- Válasszon a szakterületéhez illeszkedő tematikát, melyet jellemezzen a kialakítandó speciális kompetenciák értékelésének módszertana szempontjból. Érveljen amellett, hogy az értékelés módszderei és eljárásai a művészetek szakterületéhez illeszkednek. (4–5 oldal)
- Írjon egy esszét a szakterületre irányuló oktatási tevékenységet meghatározó elvekre vonatkozóan! (5 oldal)
- Írjon egy pedagógiai vagy pszichológiai szaktanulmányra vonatkozó recenziót a szaktanár által megadott bibliográfia alapján! (3–4 oldal)
- Készítsen egy Power Point-os bemutatót a művészeti oktatásban használatos didatikai kommunikáció új technológiáira vonatkozóan! (max. 30 slide)
- Jegyezze fel a pedagógiai gyakorlat során mutatkozó pszichopedagógiai problematikát! Milyen módszereket alkalmazott a szakirányító tanár a problémák áthídalására? Ajánljon egyéb lehetséges módszereket! (3–4 oldal)
- Készítsen egy saját képessége fejlesztésére vonatkozó tervet, melyet a tanári páyán hasznosíthat! (2 oldal)
- Készítsen egy választható tantárgyra vonatkozó tantervet művészetek doméniumban! (4–5 oldal)
- Készítsen egy művészeti doméniumban tehetséges gyermekre vonatkozó pszichopedagógiai jellemzést. Miben látja a gyermek tehetségének fejlesztési lehetőségeit? Készítsen egy erre vonatkozó tervet! (4–5 oldal)
- A projekt-módszert hasznosítva ajánljon művészetek doméniumban 5–8 osztályra vonatkozó tematikát, feltűntetve az oktatási tevékenységek keretében megvalósításra váró didatikai célokat és feladatokat! (5–6 oldal)
- Készítsen egy együtműködésre vonatkozó tervet, mely az azonos életkorú, különböző iskolákhoz tartozó tanulók fejlesztését célozza meg! (5–6 oldal)
- Írjon egy tudományos kisdolgozatot a következő témában: A gyermekekhez és a gyermekkorhoz való viszonyulás a különböző történelmi korokban, a társadalom fejlődésének különböző állomásain. (4–5 oldal)
- Írjon egy tudományos kisdolgozatot a következő témában: Az öröklődés-környezet, a környezet-kultúra szerepe a gyermek művészi fejlődésében. (5–6 oldal)
- Írjon egy tudományos kisdolgozatot a következő témában: A gyermek elsődleges környezete: a család – a művészeti nevelésre vonatkozó neveléslélektani aspektusok. (4–5 oldal)
- Írjon egy tudományos kisdolgozatot a következő témában: A kreativitás jelentősége a művészetekben, a tanulók kreativitását fejlesztő módszerek és eljárások. (4–5 oldal)
- Írjon egy tudományos kisdolgozatot a következő témában: A gyermek szocializációs folyamata és a média. (4-5 oldal)
- Írjon egy tudományos kisdolgozatot a következő témában: Problémák a nevelésben, a művészeti oktatásban (pszichológiai problémák, beszédzavarok). (5–6 oldal)
- Írjon egy tudományos kisdolgozatot a következő témában: Válsághelyzetek a gyermek életében (válás, gyász, súlyos betegség, hosszas kórházi tartózkodás, stb.). (4–5 oldal)
- Írjon egy tudományos kisdolgozatot a következő témában: Művészetek oktathatósága?! (4–5 oldal)
Jó munkát!
Dr. Bakk-Miklósi Kinga, professzor